Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

velikost vytisku neni presna

Posted by Bajn 
velikost vytisku neni presna
November 26, 2014 08:47AM
Hoja, resim tady zajimavy problem. Vytisk mi rozmerove neodpovida modelu, neni to vsak pomerove, ale vzdy vicemene stejne. Priklad, velikost modelu v xy je treba 100x100, vysledkem je 99,6*99,5 u predmetu treba 10x40 to bude cca 9,5 x 39,5.
Takze bych ocekaval, ze zvednuti kroku na extruderu pomuze, doladil jsem tedy mnozstvi kroku tak, aby to pri 100% infilu udelalo pekny zarovnany tisk, ale zaroven i spravna velikost. To je vicemene ok.
Ale problem je pri mensim infillu. Sazmorejme by slo doladit kroky extruderu pro konkretni infill, to je ale na hlavu postavene.
Taktez to nebude filamentem, otestovano vicero druhu, vzdy doladeno pro konkretni matros.
Zkusim to jeste pro jistotu cele znova otestovat, ale kdyby Vas nekoho napadlo co s tim, tak si to rad poslechnu smiling smiley
Re: velikost vytisku neni presna
November 26, 2014 10:30AM
zkus skeinforge...

me testy na sliceru apod. dopadly, ze pokud sem menil kroky fw a kalibroval na 50x50mm desce. pri tisku vetsi ci mensi desky ujizdely rozmery. nebo byly problemy s davkovanim pro infil... smiling smiley

1) prisel sem na to ze na vine (pravdepodobne) je smrstivost materialu a nemuzes kalibrovat firmwarem, jelikoz tim zmenis zakladni krokovani a tedy rozmer vytisku vcetne umisteni i der v predmetu...

u skeinforge si nastavis parametr (scaleXY - [fabmetheus.crsndoo.com]), kterej v podstate upravuje jen ty casti, ktere jsou vnejsi. - prida drobny nasobek z tohoto parametru k okrajum.

presne to co popisujes mi delaj (na ABS, jinde nevim) objekty pri scaleXY = 1.0

2) ale pokud mas 10mm a 40mm se stejnym rozdilem, bude problem v presnosti / krokovani pro konkretni smer spis nez doaldovat davkovani extruderem.
pokud si spocitas pomer modeloveho a vytisteneho objektu pro kazdou stranu, tak z tvejch udaju mi vychazi, ze bud obe, nebo jedna strana ujizdi...
jsou to presna cisla nebo jen tak nahledova?

10 / 9,5 = 1,0526315789473684210526315789474
40 / 39,5 = 1,0126582278481012658227848101266

mely by pomery vychazet priblizne stejne, pokud mam namereno / overeno, ze mi FW pri 50mm ujede 50mm po prikazu, jeste se mi nestalo, ze by byl pomer stran jinej (pri scaleXY = 1). a ze sem mel uz hodne smejdsky materialy ABS...

3) napada me proverit nastaveni akcelerace a jerku... blbym nastavenim kombinace obou ti muzou prokluzovat remenicky, neudrzi motor pozici hridele (podproudenim) atd...

zatim co sem si overil tak pokud je jerk malej, neni spomalovani a rozjizdeni na dane ose (u tebe vezi - mas snad deltu ne smiling smiley ) tak prudke a nedojde k razu pri zrychlovani nebo k takovemu vyraznemu projevu setrvacnosti. samozrejme prilis vysoke nebo prilis niske hodnoty jerku ovlivnujou i trosku rychlost a vzhled tisku - zvlaste der, rohu atd...
obecne nizkej jerk vede i k nizsimu opotrebeni mechanickejch casti.

Edited 1 time(s). Last edit at 11/26/2014 10:32AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: velikost vytisku neni presna
November 27, 2014 06:21AM
abych upresnil co asi nebylo zrejme, chyba je konstatni vuci velikosti vytisku, cili, at je predmet jakkoli velky, tak zmenseni je vzdy o nejakou konstantu vicemene stejnou v obouch rozmerech.
To by mohlo resit to upraveni vnejsich rozmeru jak jsi popisoval. skeinforge se mi moc pouzivat nechce, to uz je podle me zbytecne silena aplikace, zkusim najit, jestli to nezvladce Cura, pripadne kiss.

Jinak deltu nemam, po expu byla nahrazena rebelixem. Kazdopadne se urcite jednou vrati smiling smiley) Jen ten bowden to chce vykutit kvalitne, ale to uz je jine tema smiling smiley
Re: velikost vytisku neni presna
November 27, 2014 08:06AM
àle jo a zrejme mi to bylo - jen sem to naspsal po svem winking smiley se zaujetim na konkretni vec...
a pri ceste z prace se mi to taky rozlezelo v hlave.
nicmene sem si nevzpomel na pripad, ze by mi udelal rozdilnej faktor smrsteni pokud sem mel ruzne velke strany...
proste je urcitej faktor smrsteni materialu zcasti umernej mnozstvi materialu v danem rozmeru. nepamatuju se ze bych mel takovej rozdil ve dvouch stranach, pokud jedna byla mensi.

jestli si pamatuju dobre. pri 1cm strane (a mensi) mi nekleslo smrsteni oproti modelu o 0,1mm proste to tam bylo pak vzdy (priznam se ze takle maly sem jeste nekontroloval, ale privedls me na myslenku to udelat smiling smiley )
a od 1cm vejs se to tak nak smrstovalo dle daneho koeficientu...
da se rict, ze ABS material mi dela koeficient pohybujici se mezi 1.004 a 1.01 (jeste se mrknu vecer)

no muzu ti rict, ze X osy umej taky zvlastni divy smiling smiley
ja treba nemuzu mit na I2 X pojezdu vypocitany krokovani, pac proste nejak nesedi, musi bejt malinko mensi, pac to vypocitany vic krokuje a neni pak 50mm jako 50mm.
a to sem zkousel uz 4 ruzny X endstopy a X vozejky - ale vsechny mely spolecny to, ze upevneni pasu na x vozejk nebylo uplne v rovine s vedenim pasu
ale pokud pouziju stejnej motor, stejnou remenicku, lozisko na mnou navrzene X ose, tak to spocitany sedi... smiling smiley jen pas je jinej a vedeni pasu je v rovine s upevnenim na x vozejku.

rozhodne by me zajimalo co to u tebe je smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: velikost vytisku neni presna
December 15, 2014 07:57AM
tak co, uz si na neco prisel???

zkousel sem si tisknout (sice pod skalibrovanym SF) 10 x 50 a soucasne 50 x 50 mm a vsechny rozmery sedej.do tolerance -0,1 (spis bliz k rozmeru v modelu, ale nemam digital supleru )

jestli se dnes dostanu k tisku zkusim i pod slicrem.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: velikost vytisku neni presna
December 15, 2014 04:36PM
Možná se různý materiály smrsknou různě, ale osvědčilo se mi nastavit ve slic3ru zvětšení 5 promile, aby rozměry výsledku líp sedly.
Mimochodem, plný ozubený kolo o průměru 80mm mi při zchladnutí zase utrhlo z podložního skla kus velkej jak padesátikoruna. ABS Černý 3Df, sklo napatlaný koresem a ABS juice....
Re: velikost vytisku neni presna
December 15, 2014 06:00PM
mozny to je
no s tim trhanim - ja ted seriove tisknu krabky co maj tak 11 x 13 cm plochu na skle a sklo ma zivotnost tak 6 - 8 krabek... ta posledni mi vyrvala plat 5 x 9 x 0,1 cm skla smiling smiley
taky kores s abs juíce (modra filamentum abs)


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: velikost vytisku neni presna
December 16, 2014 12:41PM
Já tu mám taky pár vytrhaných skel kores+abs juice a teď jsem na 87 stupních a už to začíná odskakovat samo po vychladnudí a kupodivu beze skla, tisknul jsem teď hromadu 60mm kol na roboty s plnou plochou a šli krásně dolů. Tak možná zkus ubrat teplotu na hotbedu.
Re: velikost vytisku neni presna
December 16, 2014 01:58PM
to nepomaha...

treba spodni, vyssi cast (130 x 100 x 30; stena a dno 2 mm jinak duty, vypln 30%) musim tisknout tak, ze zacinam na 110°C a skeinforge mi do 7mm vejsky zveda pomalu teplotu na 125°C jinak tak po 45minutach tisku odlep.
tisknu to 120mm/s a celkem +/- 5h na 0,2mm vrstve

popravde jeste se mi nepovedlo z nicim aby po 45minutach se i s koresem a abs nedlepil vytisk pokud jedu z bed pod 110°C (zkousel sem ruzny koncentrace abs jucu, ruzny abs (prusa, mladec, reprapobchod, reprapworld, filamentum, 3df), ruzny urovne hotendu od bedu... ) proste pod 110° vlak nejede, ale v lete sem si trouf i na 10 minut pruvanu pri tisku a OK smiling smiley

takze po 6 - 8 krabkach mi zas tolik nevadi menit sklo smiling smiley a vetsinou se da pouzit i druha strana smiling smiley

ale je fakt ze to je jen u tehle krabek, pokud jedu dily na tiskranu, nebo cokoliv co ma "normalni" plochu na skle, tak to sklo vydrzi dlouho. holt ta plocha je poradny pnuti behem chladnuti a kdyz to drzi, tak to drzi grinning smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login