Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Nastavení maximální teploty ve firmwaru

Posted by petan86 
Nastavení maximální teploty ve firmwaru
April 29, 2014 04:24PM
Ahoj, jde nějak nastavit maximální teplota anichž bych musel přehrávat firmware?? Používám marlina.

Koupil jsem nový materiál ABS a musím hotedn nahřát na vyšší teplotu a občas mi tam hodí hlášku "maxtemp" a tisk se vypne.

Dik za rady.
Re: Nastavení maximální teploty ve firmwaru
April 29, 2014 06:14PM
doporucil bych
a) preci jen max temp zvisit v fw
b) spustit si pid autotune
c) podivat se jestli nemas povolenou vyhrejvaci patronu nebo odpor v hotendu
d) zkontolovat termistor (studenak, kontakt v svorkovnici / pinech atd)

pokud ti obcas vypne, kvuli max temp. rek bych ze bud je spatna pid regulace, spatnej prenos tepla nebo cteni teploty. pokud obcas vyhodnoti malou teplotu, tak vic prihreje a nez stihne regulovat, odpoji te firmware.

jest by to moh delat material, ze pokud ho tam tlacis urcitou rychlosti a hotend nestihne dohrejvat a obcas to prezene s nahratim - tak odpojeni. ale dalo by se to vyresit i spravnou pid pokud neni slaba patrona, nebo spatnej prenos tepla...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Nastavení maximální teploty ve firmwaru
April 30, 2014 12:59AM
Ahoj,

PID autotune jsme zkoušel a konstanty jsem dopsal do firmwaru, ale stejně se mi stane že teplota občas zakolísá.

Stává se mi, že když tisknu tředa dvě hodiny tak se mě tisk u konce zastaví a napíše to MAXTEMP.

Tak jsem si říkal, že zvednu max teplotu na hodendu na 300,používám celokovovej E3D hotend.

Novej materiál tisknu na 250 stupnu a chtělo by to ještě trochu přidat...
Re: Nastavení maximální teploty ve firmwaru
April 30, 2014 01:08AM
Nšel jsem na netu příkaz M143 S275 měl by to změnit hodnotu maximální teploty hoendu..

Tak to vyzkouším
Re: Nastavení maximální teploty ve firmwaru
April 30, 2014 02:40AM
Jeste k te PID regulaci - nekdy je potreba si pohrat s hodnotami v Configuration.h (fw Marlin):
#define BANG_MAX - max. proud, ktery jde do topitka, kdyz se neuplatnuje PID regulace
#define PID_MAX - max. prud, ktery jde do topitka, kdyz se zapne PID regulace
#define PID_FUNCTIONAL_RANGE - rozmezi, kdy se zacina uplatnovat PID regulace

Nejvice je to poznat na 40W topitkach - maji velmi rychly nabeh teploty a pri spatnem nastaveni PID parametru mohou pozadovanou teplotu "prestrelit" i o vic nez 10C. Proto napr. omezim proud BANG_MAX na 128, PID_MAX na 128 (nekdy i na 64) a PID_FUNCTIONAL_RANGE zvetsim napr. na 20. Pak spustim PID autotune, jak psal raptik -> vypocitane hodnoty ulozim do firmwaru a po vychladnuti testnu nabeh teploty (opakuji nez docilim priblizeni k pozadovane teplote bez velkeho "prestreleni" smiling smiley.


3D tiskárna RebeliX
www.reprap4u.cz
Re: Nastavení maximální teploty ve firmwaru
April 30, 2014 03:22AM
aha, to jsme nevěděl, určitě vyzkouším, děkuju za tip winking smiley
Re: Nastavení maximální teploty ve firmwaru
April 30, 2014 04:14AM
jo a pri druhem extremu zas ani nedohrejou... smiling smiley

musim se podivat, jak to v marlinu presne funguje. protoze spravne ti ma jet PID od zacatko do konce a tusim ze to jede jen od urcite teploty - to ma delat ten PID_FUNCTIONAL_RANGE?
zkousel sem rucne bez nakeho zkoumani firmwaru nastavovat PID, ale nedosahnul sem pozadovanejch prubehu prave protoze se to chovalo tak, ze PID nejede od zacatku. (pri 260°C jako pozadovanou, zacal brzdit ohrev u 240°C a to pri plnem kotlu na 40W prestrelil o 10°C) takze se mi nikdy nedarilo nastavit D a I slozku


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Nastavení maximální teploty ve firmwaru
April 30, 2014 04:18AM
mam E3D i DS Hotend (1,75mm) a oba potrebujou pri 60mm/s tak 260+°C (ABS: 3Dfact zelena - skoro 275°C, reprapworld bila, Saintsmart bila, DS natural)


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Nastavení maximální teploty ve firmwaru
April 30, 2014 05:03AM
raptik: mužeš zde uveřejnit svoje nastavení E3D hotendu konstanty PID atd.. díík
Re: Nastavení maximální teploty ve firmwaru
April 30, 2014 05:08AM
Topitko jede na max (BANG_MAX) dokud se merena teplota nedostane do rozmezi (pozadovana teplota - PID_FUNCTIONAL_RANGE) pak zacne fungovat PID_MAX a zacne to regulovat. Zkusim příklad smiling smiley

Požadovaná teplota 250C
PID_FUNCTIONAL_RANGE = 10

Do 240C (250C - 10C) pojede topitko na BANG_MAX, pak zacne fungovat PID a topitko pojede ze zacatku na PID_MAX a postupne to bude regulovat. Teda doufam, ze to rikam dobre - pripadne me opravte smiling smiley


3D tiskárna RebeliX
www.reprap4u.cz
Re: Nastavení maximální teploty ve firmwaru
April 30, 2014 07:03AM
no mohu ti to potvrdit vypozorovanym chovanim smiling smiley

pac sem cekal, ze dle spravneho chovani ma bejt pozdrzen nabeh teploty od pokojove, pak kus strme krivky a nasledovan "pomalym" regulovanym dohrevem... nicmene at sem si hral s I a D slozkou jak chtel, tak stale to od tech cca 20°C hralo plnej kotel az k 260°C - 15°C kdy zacal brzdit prerusovanym ohrevem... takze vlastne cele PID auto tune je pro uzke rozpeti teplot kolem pozadovane hodnoty...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Nastavení maximální teploty ve firmwaru
April 30, 2014 08:27AM
Tohle dokaze pekne potrapit smiling smiley Nekdy je to docela boj tu PID regulaci vychytat - chce to chvili casu... Vetsinou u tech 40W topitek davam BANG_MAX na 128 a pak si hraju s PID_MAX a PID_FUNCTIONAL_RANGE.


3D tiskárna RebeliX
www.reprap4u.cz
Re: Nastavení maximální teploty ve firmwaru
May 03, 2014 01:42PM
no mam to ted na DS, ale je to shodny, sice to doladuju postupne, ale soucasne jsou:
P: 20.37
I: 1.88
D: 55.1


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Nastavení maximální teploty ve firmwaru
May 03, 2014 02:02PM
Z principu věci je tam ten D člen úplně zbytečnej, protože tady v tom procesu žádný náhlý změny nenastávají...
Re: Nastavení maximální teploty ve firmwaru
June 04, 2014 07:36AM
FBITuco: Omlouvám se za možná hloupý dotaz, PID regulaci jsem nikdy nestudoval... Když se při tisku náročné partie zapne chladicí ventilátor, který samozřejmě taky fouká na hotend, to není náhlá změna?
Re: Nastavení maximální teploty ve firmwaru
June 04, 2014 07:57AM
Záleží na periodě vzorkování. Nevím, jak často čte firmware teplotu. Pokud jednou za sekundu, dvě... Tak by D složka smysl měla. Pokud co 100 ms, tak smysl nemá, protože tepelná setrvačnost je příliš velká.

EDIT: Sprinter má podle mě vzorkování co 250 ms... Jak se ti změní teplota za 250ms? O prd.. Proto má třeba raptik D zesílení tak obří :-). Aby to vůbec mělo vliv...

Edited 1 time(s). Last edit at 06/04/2014 08:04AM by FBITuco.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login