Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

E3D v5 v6 klon ürünlerinde filamentin belirli bir süre sonra durmasi sorunsali

Posted by elmek6 
E3D v5 v6 klon ürünlerinde filamentin belirli bir süre sonra durmasi sorunsali
September 10, 2016 07:57PM
Ana kural. Filament isininca yumusar ve genlesir.

Clone e3d lerde sorun Isi dagilimi yanlis noktada yapildigi icin filament yanlis yerde eriyerek kendini bloke eder.

Ideal bir calisma icin resimde görüldügü gibi isil (termal) dagilim iki ucta izole olmalidir.
Bunun icin öncelikle bir sogutma sistemi sarttir fan vs.
Erime isleminin oldugu uc ile sogutma isleminin yapildigi kesim muhakkak isi bariyeri olusturmalidir.
Yani soguk kesim el degebilecek kadar serin olmalidir. (max 50°).

E3D klon ürünün icerisindeki kanal (bogaz) filamentin cok rahatlikla gecebilecegi genislikte olmalidir..
Örnegin 1.75mm filament icin 2mm genislik. 3mm filament icin 3.2mm genislik. Yoksa genisletmeniz gerekebilir.

PTFE isiya dayanimi yüksek ama isiyi pek iletmeyen, kaygan yüzeyli bir malzemedir.

Orijinal E3D tasariminda PTFE soguk kesim icerisinde 4-5mm arasinda bogaz tabir ettigim yere girmektedir. Ama klon ürünlerde bu baglantiyi hic görmedim. (resimde ortadaki)

Benim kullandigim ürünlerde 3 tür bogaz baglantisi gördüm.
Ya hic ptfe yok ve baglanamaz. Tavsiyem yeni bir dis capi 6mm, ic capi 3,2mm veya 4mm olan boru alin (ihtiyacinizi veya elinizdeki malzemeye göre)
Sadece sicak uc icerisinde minik bir ptfe, ya yeni bir boru siparis edin veya bir matkap ile boydan boya deligi ptfe girecek kadar genisletin.
Sicak uc icerisine tamamen ptfe girebilen uclar.

Bazen sogutma blogu (en büyük parca) icerisindeki kanal ptfe girecek kadar genis degildir. O zamanda yine matkap ile ptfe girecek kadar genisletmek gerekebilir.

Benim kullandigim klon ürünlerde ptfe sicak uc baslangicine kadar boylu boyunca giriyor.
Ideal olmasa bile calistigi icin bu yöntemi kullaniyorum.

Eger firsat bulabilirsem bununla ilgili bir video cekmeye calisicam.
Attachments:
open | download - 5.jpg (161 KB)
Re: E3D v5 v6 klon ürünlerinde filamentin belirli bir süre sonra durmasi sorunsali
September 21, 2016 03:43AM
Evet. Bir video ile anlatırsanız çok daha anlaşılır olacaktır.
Re: E3D v5 v6 klon ürünlerinde filamentin belirli bir süre sonra durmasi sorunsali
September 25, 2016 08:38PM
Bir video cektim, acemi isi umariz is görür
e3d klon tikanma problemi
September 26, 2016 02:15PM
ben de eskiden çok tıkanma sorunu yaşadım.
sonra deneme yanılma yöntemi ile durumu çözdüm.

ben hep klon e3d kullanıyorum. eskiden set olarak alırdım şimdi parça parça alıyorum.

Tıkanma yaşanmasının nedeni şu;

(NOT: resimdekiler e3d v6 olan için, fakat v5 için de aynı. v6 daki fark üst kısmın m7 olması)
en sondaki ve ortadi olanlarda tıkanma illa ki oluyor.

ama en baştaki boydan boya iç deliğin 4mm olduğu ve 4mm-2mm olan ptfe olması ile birlikte tıkanma problemi yaşamak imkansızlaşır.
zaten videoda da dediğin gibi.

Bir de elinizde bundan varsa o zaman baskı yapamayacak şekilde iki dakkada bir tıkanıklık yaşarsınız;

üst kısmından ptfe takabilirsiniz ama alt kısmı 2 mm dir. tam bu boğaz kısmında filament donar ve fıttırırsınız.

Edited 1 time(s). Last edit at 09/26/2016 02:16PM by yucelll.
September 26, 2016 09:47PM
Evet V5 ile V6 bogazlar farkli. V5 bastan sona 6mm.

Söylemeyi unutmusum cok önemli bir iki hususta. Retraction yani geri cekilme degeri fazla oldugu zaman hemen tikaniyor.
Bir cok kaynakta PTFE 280°C kadar deforme olmadan dayanabiliyor denmis ama ben 220°C üstüne cikilmasini önermiyorum, PTFE ninde kalitesizlerini gördüm.

Edited 1 time(s). Last edit at 09/26/2016 09:54PM by elmek6.
Merhaba, wade tarzi, v6 larin throatlarin ust kisimlarin vida yapisi m6 mi oluyor m7 mi? Bowden tarzi bi v6 vardi ben de ust kisim alt kisimdan daha kalindi, yeni bi tane wade tarzi v6 aldim, bu sefer alt kisim ve ust kisim ayni kalinlikta. Bir de wade tarzi m6 throat li hotend icin nasil bir throat onerirsiniz? Elimde 2 farkli m6 throat var, biri full metal hotend in icinde gelen, digeri ise ici 3mm delik olup, boydan boya dis capi 3mm olan teflon tuplu olan throat, video dan anladigim kadariyla teflonlu olan ve teflonun hareket imkanin olmadigi sistemleri tercih ediyorsunuz ama yine de sormak istedim.
October 25, 2016 10:40PM
merhaba,
E3D v5 icerisindeki vida yapisi boydan boya 6mm dis ile acilmis.
E3D v6 alt kismi 6mm iken üst kisim dediginiz gibi 7mm.
Evet icerisinde ve elinizde PTFE olani kullanmanizi öneririm.
Tekrar merhaba, cevap icin tesekkur ederim. Merak ettigim bir diger konu, v6 ismiyle çin den satin aldigim hotend in heatsink ve throat baglantisi 6mm, bu ureticinin bir hatasi mi yoksa cinli ureticilerin bowden olmayan v6 larda kullandigi bir yontem mi? Bi bilginiz var mi?

ilk basta v5 hotend e v6 heaterblock takip yollamis olabilir mi diye dusundum ama sonra v6 nin heatsink in daha kucuk oldugunu hatirladim..

Fotografta eskisi ile yenisini yan yana koydum hemen hemen ayni gibi boyutlari...
Attachments:
open | download - image.jpeg (609.5 KB)
open | download - image.jpeg (552 KB)
October 26, 2016 01:46PM
V5 tam capi ~25mm
V6 tam capi ~22mm
Eger elnizdeki klon ürün calisirsa hic sorun etmeyin bunu, zira calisan bir kit bulmak zor.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login