Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

ilk deneme - parçaları birleştirdim çalışmadı

Posted by okuzster 
ilk deneme - parçaları birleştirdim çalışmadı
August 20, 2016 02:48PM
merhabalar,

ardunio, ramps 1.4, a4988 sürücüler ve nema17 motorlarla bir delta kurmaya çalışıyorum. bu parçalarla test firmware yüklediğimde motorlar çalışıyor ve boardlar üzerindeki ledler doğru tepki veriyor.

tam olarak bu marko-model lcd modülü bağladığımda ise duruyor (exp1 bağlantısını yaptığımda), aynı zamanda bu modül devreye bağlıyken firmware yüklemesi de gerçekleşmiyor. modül bu arada hiç tepki vermiyor, ne ses çıkartıyor, ne arka ışığı yanıyor.

[reprap.org]
[reprap.org]

bunlar da aynı model sanırım, bunlar gibi birçok yerde yazan her şeyi denedim, kabloları mümkün olan her kombinasyonda bağladım, bulabildiğim tüm marlin firmware değişiklikleri uyguladım ama hiçbir şey değişmedi.

neden olabileceğine dair fikri, düşüncesi olan var mı?

projeye şuralardan esinlendim bu arada;
[openbuilds.com]
[www.keep-art.co.uk]
Re: ilk deneme - parçaları birleştirdim çalışmadı
August 20, 2016 06:27PM
selamlar,

Baglamaya calistiginiz LCD generic RepRapDiscount Smart Controller diye tahmin ediyorum, sonrada basilan marka genelde pazarlama icin oluyor.
Bazi firmwareleri yükleyebilmek icin mesala Marlin, donanimi dogru secmeniz gerekmektedir. Yoksa derleme hatasi alirsiniz
Firmware icerisinde LCD ekran ve Ramps modülünün dogru sectiginize emin olmalisiniz.

Yani secmeniz gereken modüller sunlar olmali

// The following define selects which electronics board you have.
// Please choose the name from boards.h that matches your setup
#ifndef MOTHERBOARD
#define MOTHERBOARD BOARD_RAMPS_14_EFB (baglantiniz Extruder Fan Bed seklinde olacak ise)
#endif

// The RepRapDiscount Smart Controller (white PCcool smiley
// [reprap.org]
#define REPRAP_DISCOUNT_SMART_CONTROLLER

ayrica SD kart desteginide acmalisiniz

#define SDSUPPORT // Enable SD Card Support in Hardware Console ***

Son olarak Delta printer kalibrasyon ve hesaplari zordur, simdiden kolay gelsin.
August 20, 2016 07:02PM
evet, RepRapDiscount Smart Controller ile görsel olarak birebir eşleşiyor.

motherboard hariç yazdığınız şekilde ayarlarla denemiştim zaten, şu an devreye sadece hareket için gerekli 3 motor bağlı. extruder, fan ya da bed yok yani. yine de sizin yazdığınız şekliyle denedim, şu hatayı aldım compile sırasında:

This report would have more information with
  "Show verbose output during compilation"
  enabled in File > Preferences.
Arduino: 1.0.6 (Windows NT (unknown)), Board: "Arduino Mega 2560 or Mega ADK"
In file included from /Marlin.h:23,
                 from cardreader.cpp:1:
/pins.h:1435:2: error: #error Unknown MOTHERBOARD value in configuration.h
cardreader.cpp: In constructor 'CardReader::CardReader()':
cardreader.cpp:25: error: 'DIOSDPOWER_DDR' was not declared in this scope
cardreader.cpp:25: error: 'DIOSDPOWER_PIN' was not declared in this scope
cardreader.cpp:26: error: 'DIOSDPOWER_RPORT' was not declared in this scope
cardreader.cpp:26: error: 'DIOSDPOWER_WPORT' was not declared in this scope
cardreader.cpp:26: error: 'DIOSDPOWER_PIN' was not declared in this scope
cardreader.cpp: In member function 'void CardReader::initsd()':
cardreader.cpp:146: error: 'SDSS' was not declared in this scope
Show verbose output during compilation seçeneğini aktifleştirdikten sonra da;
Arduino: 1.0.6 (Windows NT (unknown)), Board: "Arduino Mega 2560 or Mega ADK"
C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr\bin\avr-g++ -c -g -Os -Wall -fno-exceptions -ffunction-sections -fdata-sections -mmcu=atmega2560 -DF_CPU=16000000L -MMD -DUSB_VID=null -DUSB_PID=null -DARDUINO=106 -IC:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\cores\arduino -IC:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\variants\mega -IC:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\LiquidCrystal -IC:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\SPI C:\Users\okuzs\AppData\Local\Temp\build1008403734587715318.tmp\cardreader.cpp -o C:\Users\okuzs\AppData\Local\Temp\build1008403734587715318.tmp\cardreader.cpp.o 

In file included from /Marlin.h:22,
/Configuration.h:1:20: warning: U8glib.h: No such file or directory
In file included from /Marlin.h:23,
/pins.h:1435:2: error: #error Unknown MOTHERBOARD value in configuration.h
In file included from /Configuration.h:391,
                 from /Marlin.h:22,
/thermistortables.h:76: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
In file included from cardreader.cpp:1:
/Marlin.h:61: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
/Marlin.h:62: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp: In constructor 'CardReader::CardReader()':
cardreader.cpp:25: error: 'DIOSDPOWER_DDR' was not declared in this scope
cardreader.cpp:25: error: 'DIOSDPOWER_PIN' was not declared in this scope
cardreader.cpp:26: error: 'DIOSDPOWER_RPORT' was not declared in this scope
cardreader.cpp: In member function 'void CardReader::initsd()':
cardreader.cpp:146: error: 'SDSS' was not declared in this scope
cardreader.cpp:150: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:155: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:160: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:166: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp: In member function 'void CardReadereye popping smileypenFile(char*, bool)':
cardreader.cpp:243: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:245: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:275: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:277: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:281: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:286: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:288: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:295: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:297: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:302: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp: In member function 'void CardReader::removeFile(char*)':
cardreader.cpp:339: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:341: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:368: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:374: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:376: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp: In member function 'void CardReader::getStatus()':
cardreader.cpp:384: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:386: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:390: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp: In member function 'void CardReader::write_command(char*)':
cardreader.cpp:412: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp: In member function 'void CardReader::checkautostart(bool)':
cardreader.cpp:435: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:455: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp:457: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp: In member function 'void CardReader::chdir(const char*)':
cardreader.cpp:506: warning: only initialized variables can be placed into program memory area
cardreader.cpp: In member function 'void CardReader::printingHasFinished()':
cardreader.cpp:537: warning: only initialized variables can be placed into program memory area

önceki hali de bu sayfada [reprap.org] yazdığı gibi; #define MOTHERBOARD 33 şeklindeydi
August 21, 2016 07:33AM
öncelikle ben de cok fazla bilgiye sahip degilim, soylediklerimi yine de arastirin...

lcd ekran ve kontrol karti modulunu calistirmak icin ayrica arduino libraryde u8glib yuklu olmasi gerekiyor.

[bintray.com]

configuration.h dosyasinda motherboard ile ilgili kisim da sorun var anladigim kadariyla. O kismi paylasabilir misiniz?

Son olarak arduino sürümüyle ilgili sorun yasiyor olabilirsiniz,
August 21, 2016 08:09AM
u8glib library'de yüklü durumda,

motherboard kısmı

#ifndef MOTHERBOARD
#define MOTHERBOARD 33
#endif

şeklindeyken yükleme sırasında hata vermiyor, @elmek6'nin yazdığı şekilde

#ifndef MOTHERBOARD
#define MOTHERBOARD BOARD_RAMPS_14_EFB
#endif

düzenlediğimde ise yukarda belirttiğim hatayı veriyor.

arduino sürümü olarak da iki versiyonu yüklü bende, bunu yüklerken 1.0.6'yı kullanıyorum, daha yeni versiyonu 1.6.10 ile denediğimde yine sorun çıkarıyor. internette arattığımda 1.0.x versiyonlarla denenmesi önerilmişti, ondan beri bu versiyonla çalışıyorum.
August 21, 2016 08:20AM
Marlin in hangi sürümünü kullaniyorsunuz?
August 21, 2016 08:32AM
şu an içinde yüklü olan versiyonu [github.com] buradan indirdim, versiyonu tam bilmemekle 2 yıl önce yüklenmiş.

[github.com] bu versiyonu da denemiştim gerekli değişiklikleri yapıp, en günceli bu olmalı sanırım, sonuç aynı
August 21, 2016 11:08AM
Kullandiginiz sürüm oldukca eski gözüküyor.
Su an marlin RC7 güncel durumda
Ayrica Arduino derleyici olarak son sürümü edinmenizi tavsiye ederim, zira RC7 son sürüm istiyor.
Yeni sürümü yükleyip bir de böyle derlemeye calisin (benim verdigim örnek son sürüm icindi)

[github.com]
August 21, 2016 11:39AM
daha önce de marlin'in güncel versiyonuyla denemiştim, sizin verdiğiniz örnekteki motherboard farklıydı sadece, onu da denedim şimdi, yüklerken sorun çıkmadı ama sonuç değişmedi yine.

yeni lcd siparişi verdim, donanımsal olduğunu düşünüyorum sorunun. elime ulaştığında son durumu burada yazarım yine.
August 21, 2016 11:45AM
her iki baglantiyida yapip deniyorsunuz degil mi? (exp portlarin ikiside bagli olacak)
August 21, 2016 11:49AM
evet, exp1 bağlandığında ardunio ve ramps üzerindeki ledler de sönüyor. görsel olarak kartların aktif olduğuna dair hiçbir belirti kalmıyor.

kablo uçlarındaki ters takılmasını önleyen plastik kısmı da kestim, tüm kombinasyonları denedim. boardlara girişlerin ters lehimlendiği bir seri olmuş sanırım, birçok kişini o şekilde sorununu çözdüğünü okudum.
August 21, 2016 11:56AM
Evet benim de elime ters bagli bir kablo gecmisti. Ama Ramps üzerine bagladiginiz zaman Arduino üzerindeki ledler sönüyorsa baska bir sorun aramak lazim.
Bu arada LCD ekran olmadan herhangi bir Host programi ile yapim asamasina devam edebilirsiniz. Sonucta host ile motorlar, endstop durumlari, isi durumlarini gözlemleyebilirsiniz.
August 21, 2016 12:06PM
repetier host'u indiriyorum şimdi, takıldığım yer olursa yazarım yine. teşekkürler yardımlar için.
August 21, 2016 03:09PM
repetier host'u kurdum, uzunca uğraştım, farklı firmwarelar denedim, tam çalışmıyor yazacaktım ki güç kaynağının fişini takmamışım. hosttan kullanabiliyorum şu an, ayarlarına bakmam lazım tabi. paylaşmak istedim.
August 23, 2016 01:11PM
lcd bozukmuş, yenisi çalışıyor
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login