Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Ektruder Seçimi

Posted by lambacini 
Ektruder Seçimi
November 22, 2015 04:36PM
Arkadaşlar merhaba şu an ki yazıcım da direct drive bir extruder var çok kaliteli değil aslında kötü işte çıkarmıyor, fakat biraz daha kaliteli baskı için sizinde tecrübelerinizi öğrenmek istiyorum.
- En meşhur sorulardan biri Bowden extruder mı direct drive mı ?
- Şu aliexpress tarzı sitelerde satılan J-Head hotend kullanan varmı acaba orjinalleri ile arasında çok uçurum baskı kalitesi farkları varmı ? çünkü fiyatları arasında uçurum farklar var smiling smiley
Re: Ektruder Seçimi
November 26, 2015 01:27PM
merhaba,
bowden extruder ve direct extruder icin söyle bir tablo söz konusu.

Bowden extruder avantaj:
* aks üzerine agarlik bindirmemesi. Özellikle rijit olmayan sistemlerde ve delta türü yazicilarda akslara agarlik bindirilmek istenmez.
Bowden extruder dezavantaj:
* PTFE tüp ile filament arasinda bir bosluk söz konusudur (1,75 // 2 veya 3,85 // 4 gibi) bu sebeple filament tüp icinde bosluklara belirli bir miktar bükülerek oturur. Bu da istenmeyen bir stres olusturur ve baski aninda özellikle detaylarda istenmeyen kabarciklar seklinde gözükebilir.

Direct extruder dezavantajlari;
* agarligi, kapladigi yer ve kablo karmasasi
Direct extruder avantajlari;
* Filament cok daha dogru bicimde istenen miktarda itilip, geri cekilebilir.
* Ninja-flex, nylon gibi esnek filamentleri yazdirabilirsiniz.

su anda gördügüm en hesapli direct driver extruder buydu
[www.aliexpress.com]

j-head klonlari icerisinde en cok satanlardan birisi
[www.aliexpress.com]
December 04, 2015 07:21PM
Detaylı açıklama için çok teşekkürler,
Forumlarda Bowden extruderı araştırdığımda retraction ile ilgili problemler olduğunu söylüyorlar bunun da retraction ayarlarını iyi yaparak giderildiğini vs. yazmışlar.
Yazıcımın tüm elemanları metal ama yinede bir çok profesyonel ve markalı yazıcıyı incelediğimde bir çoğunun bowden extruder kullandığını gördüm, bence direct drive hem çirkin bir görüntü oluşturuyor hemde dediğiniz gibi ekstra ağırlık oluşturuyor bu yüzden bowden extruder yapmaya karar verdim ve çinden bir hafta önce birtane sipariş ettim link aşağıda, tüp,extra nozzle ve heat block cazip geldi yorumlarda oldukça iyi.

[www.aliexpress.com]

taşıyıcı olarakta aşağıdakini yapmayı düşünüyorum.

[www.thingiverse.com]
December 07, 2015 08:12PM
Buna benzer bir hotend kullanmistim, güclü bir itici (extruder) kullanmanizi tavsiye ederim.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login